Dzisiaj po raz kolejny kontynuuję serię wpisów dotyczących zachowku. Jak pewnie pamiętasz, z poprzednich wpisów umieszczonych na moim blogu o prawie spadkowym możesz dowiedzieć się między innymi czym jest zachowek, kiedy można żądać zachowku, komu przysługuje zachowek, kto jest zobowiązany do zapłaty zachowku oraz jaki jest termin przedawnienia zachowku.
Dzisiaj chciałbym przekazać Ci podstawowe informację odnośnie dziedziczenia roszczenia o zapłatę zachowku. W praktyce może wystąpić sytuacja, w której osoba uprawniona do otrzymania zachowku nie otrzyma go dobrowolnie od osób zobowiązanych do zapłaty zachowku. Co stanie się jeżeli uprawniony do zachowku umrze przed otrzymaniem zachowku? Czy zachowek jest dziedziczony przez jego spadkobierców, a jeżeli tak to przez których?
Dowiesz się tego oglądając materiał wideo, który przygotowałem specjalnie z myślą o Tobie. Jeżeli nie możesz obejrzeć nagrania, przeczytaj tekst znajdujący się poniżej. Przygotowałem dla Ciebie transkrypcję mojej wypowiedzi.
Pamiętasz o podstawowych kwestiach dotyczących zachowku?
W jednym z ostatnich wpisów na moim blogu przedstawiłem Ci informację o tym kto może żądać zapłaty zachowku. Ustaliliśmy, że zapłaty zachowku mogą zasadniczo żądać zstępni spadkodawcy, jego małżonek oraz rodzice. Co jednak dzieje się w sytuacji, w której uprawniona do otrzymania zachowku zmarłą już po śmierci spadkodawcy, ale jeszcze zanim otrzymała należny jej zachowek. Pytanie to można ująć w prostszy sposób: czy roszczenie o zachowek jest dziedziczne?
W poprzednim materiale wideo opowiadałem ci o tym, czym tak naprawdę jest zachowek. Przypominam, że zachowek to pewien majątek, który spadkodawca powinien pozostawić po sobie osobom najbliższym. Zachowek przysługuje sam z siebie (z mocy prawa), ze względu na więzy rodzinne pomiędzy spadkodawcą oraz osobą uprawnioną do zachowku.
Dziedziczenie zachowku – przepisy szczególne Kodeksu cywilnego
Wynika z tego, że prawo do zachowku jest prawem ściśle związanym z daną osobą. Kodeks cywilny przewiduje wyjątkową regulację dotyczącą dziedziczenia roszczenia o zapłatę zachowku: przechodzi ono na spadkobiercę osoby pierwotnie uprawnionej do zapłaty zachowku tylko wtedy, gdy jej następca (spadkobierca) sam należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Stanowi o tym art. 1002 Kodeksu cywilnego.
Art. 1002 Kodeksu cywilnego
Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.
Kto może odziedziczyć zachowek
W związku z tym możesz zadać sobie następujące pytanie: jakie osoby będą dziedziczyły zachowek. Wszystkie uprawnione do zachowku po pierwszym spadkodawcy, chociażby zachowek po pierwszym spadkodawcy nie przysługiwałby im w tej konkretnej sytuacji. Jak pewnie pamiętasz po obejrzeniu poprzednich materiałów wideo, które przygotowałem z myślą o Tobie, do zachowku są uprawnieni zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy.
Rozpatrzmy to na prostym przykładzie. Po śmierci rodziców, na skutek pominięcia w testamencie, do zachowku uprawniony jest ich syn jako zstępny. W przypadku jego śmierci przed otrzymaniem zachowku, do zachowku po jego zmarłych rodzicach uprawnione będą jego dzieci (jako zstępni swoich dziadków). Do zachowku w tej sytuacji nie będzie już jednak uprawniona jego żona, pomimo tego, że odziedziczy po swoim zmarłym mężu inny majątek jako jego spadkobierca ustawowy.
Zachowek wygasa w razie braku osób uprawnionych do jego dziedziczenia
Co dzieje się w sytuacji, w której wśród spadkobierców osoby pierwotnie uprawnionej do zachowku nie ma osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy? Roszczenie o zapłatę zachowku po prostu wygaśnie, nie będzie odziedziczone przez nikogo innego, ani też nie przejdzie żadną inną osobę w inny sposób.
Pamiętaj o przepisach szczególnych dotyczących dziedziczenia zachowku
Co powinieneś zapamiętać po obejrzeniu tego materiału wideo? Prawo do zachowku jest prawem indywidualnym, wynikającym z więzów rodzinnych. W kodeksie cywilnym wprowadzona została wyjątkowa regulacja dotycząca dziedziczenia roszczenia o zapłatę zachowku: jest ono dziedziczone tylko przez osoby, które same należą do kręgu osób potencjalnie uprawnionych do zachowku po danym spadkodawcy.
fine quantity of cheap aaa celine 3809 fashionable messenger bags.best swiss xf rolex day date 118346 mens rolex calibre 2836 2813 silver tone any extraordinarily exceptional high-level cutting-edge aspects sit down and watch.
Marek
11 lutego 2014 23:22Czy będzie jakieś nagranie dotyczące darowizn i tego czy wchodzą one do spadku?
Wojciech Rudzki
12 lutego 2014 13:47Panie Marku, dziękuję za komentarz. Wpisy dotyczące zachowku i darowizny będą na blogu umieszczone w najbliższym czasie. Prawdopodobnie w ciągu najbliższego tygodnia.
Mirosław
24 marca 2014 22:00Panie Wojciechu, dziękuję bardzo za pomoc w wyjaśnieniu kwestii dziedziczenia zachowku, Ponieważ martwiłem, się, że mąż mojej zmarłej Mamy(mój ojczym), będzie mógł rościć prawo do zachowku, po moim zmarłym Dziadku, który był ojcem mojej zmarłej Mamy. Sposób w jaki zostało przedstawione przez Pana zagadnienie dotyczące zachowku, mimo mojej nikłej wiedzy prawniczej, pozwoliło mi zrozumieć, że jednak ojczym nie może rościć praw do wypłaty zachowku, z racji na to, że dziedziczy ustawowo po swojej żonie. Dziękuję i pozdrawiam.
Wojciech Rudzki
25 marca 2014 05:43Panie Mirosławie, bardzo dziękuję za komentarz. Cieszę się, że informacje zamieszczone na blogu okazały się dla Pana przydatne. Jeszcze bardziej cieszę się jednak z innego powodu – z tego, że okazały się dla Pana zrozumiałe i przystępne.
kuba
21 października 2014 12:23Witam, mam wątpliwości odnośnie dziedziczenia prawa do zachowku. Otóż małżonkowie bezdzietni byli właścicielami w ustawowej wspólności domu. Za życia spisali testamenty wzajemne, jedno z nich umarło więc obecnie właścicielem pozostało drugie z nich. Teraz chce sprzedać ten dom, ale nie wie czy któryś z braci spadkodawcy nie będzie wnosił o zachowek, nadmieniam iż dzieci nie mieli, rodzice spadkodawcy dawno nie żyją czy zatem rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy prawo do zachowku po rodzicach czy nie i czy rodzeństwo nie ma prawa pierwokupu domu.
Proszę o pomoc.
Wojciech Rudzki
22 października 2014 12:34Panie Kubo, proszę zapoznać się z wpisem dot. dziedziczenia ustawowego. Uprawnienie do dziedziczenia zachowku jest związane z uprawnieniem do dziedziczenia w ogóle. Jeżeli bracia są uprawnieni do dziedziczenia ustawowego (z treści Pana komentarza wynika, że są), to jednocześnie przysługuje im prawo do zachowku. Prawo to przysługuje niezależnie od tego, czy dom zostanie sprzedany, czy nie.
Kamila
5 czerwca 2015 20:12Witam,
Mąż dziedziczy zachowek po swojej II żonie. Umiera i po nim dziedziczy jego jedyny syn. Czy dziedziczy też roszczenie o zachowek po swoim ojcu?
Potencjalnie od 2009r. bodajże może jako pasierb dziedziczyć po macosze. Proszę o wyjaśnienie
Wioletta
17 września 2015 12:31Hipotetycznie bo jestem ciekawa.
Komus po matce przysluguje spadek(jest on zerowy-pusty)lecz wczesniej matka wiele lat temu dokonala darowizny na rzecz swojej matki czyli babci a babcia po jakims czasie dokonala darowizny tej samej nieruchomosci na rzecz swojego syna,czyli brata matki a wujka osoby ktorej spadek przysluguje i zmarla.Od chwili jej smierci uplynelo wiecej jak 5 lat.Jej corka a matka osoby ktora chce sie ubiegac o zachowek sama o niego sie nie starala,matka zmarla powiedzmy w tym roku .Czy osoba ktorej przysluguje spadek po matce moze ubiegac sie o zachowek od tych darowizn od wujka? Dodam ze uplynelo wiecej niz 10 lat od ostatniej darowizny.
Bede wdzieczna za odpowiedz.Ciekawi mnie jak to jest z darowiznami darowizn..
Pozdrawiam serdecznie-Wioletta