Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci pewną krótką historię dotyczącą odwołania testamentu.

Spadkodawca, którego w zasadzie cały majątek stanowiło mieszkanie sporządził testament, na podstawie którego przeznaczył to mieszkanie (a w konsekwencji cały spadek) dla swojego syna. Na chwilę przed śmiercią zmienił jednak zdanie. Czy mógł tak zrobić?

Dowiesz się tego oglądając materiał wideo, który przygotowałem aby jak najbardziej przystępnie podzielić się z Tobą moją wiedzą. Jeżeli nie możesz obejrzeć nagrania, przeczytaj tekst znajdujący się poniżej. Przygotowałem dla Ciebie transkrypcję mojej wypowiedzi.

to buy 1:1 rolex daytona mens m116505 0013 40mm watch in online shop.find the perfect Mini Cup Wdg Vape for your style from our wide range of luxury.

Kiedy można odwołać testament?

Ojciec 10 lat temu zapisał mi testamentem mieszkanie. Od tego czasu byłem przekonany, że dostane to mieszanie. Na chwilę przed śmiercią ojciec odwołał testament i zapisał mieszkanie komu innemu. Czy można odwołać testament na chwilę przed śmiercią?

Na tak postanowione pytanie odpowiedź jest prosta. Tak, testament można odwołać nawet na chwilę przed śmiercią, ponieważ testament może być on odwołany w każdej chwili. Zgodnie z art. 943 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.

Art. 943 Kodeksu cywilnego

Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.

Kiedy nie można odwołać testamentu?

Musisz pamiętać jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze, testament może być sporządzony i odwołany tylko przez osobę mającą pełną zdolność do czynności prawnych.

Odwołanie testamentu przez osoby ubezwłasnowolnione

Pełną zdolność do czynności prawnych posiadają zasadniczo wszystkie osoby pełnoletnie, które nie zostały ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo. W związku z tym, z chwilą ubezwłasnowolnienia nie jest możliwe odwołanie testamentu, nawet jeżeli do jego sporządzenia doszło w chwili kiedy do ubezwłasnowolnienia jeszcze nie doszło.

Odwołanie testamentu w stanie nieświadomości, pod wpływem błędu i groźby

Testament może być odwołany w każdym czasie, o ile osoba posiada pełną zdolność do czynności prawnych.Po drugie, odwołanie testamentu może być rozpatrywane jako nieważne w z powodu jego dokonania pod wypływem tak zwanych wad oświadczenia woli.

Jakie to sytuacje? Odwołanie testamentu w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, pod wpływem błędu, a także pod wpływem groźby.  O tym, w jakiej sytuacji możemy mówić o sporządzeniu lub odwołaniu testamentu pod wpływem wady oświadczenia woli oraz w jaki sposób powołać się na taką wadę dowiesz się oglądając kolejne wpisy.

Zapamiętaj!

Co powinieneś zapamiętać z tego wideo? Co do zasady, testament może być odwołany w każdej chwili. Ta zasada ma jednak swoje ograniczenia – brak możliwości odwołania testamentu przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie lub częściowo oraz nieważność odwołania z powodu jego dokonania pod wpływem tak zwanej wady oświadczenia woli.