Witam Cię na moim blogu. Jeżeli dotarłeś do tego miejsca w internecie, prawdopodobnie zainteresowałeś się prawem spadkowym. W związku z tym albo szukasz rozwiązania swojego bieżącego problemu albo poszukujesz rozwiązania, które będziesz mógł zastosować w przyszłości. Liczę na to, że jesteś w tej drugiej sytuacji! Sprawy z zakresu prawa spadkowego często mają skomplikowany charakter – najlepiej zapobiegać problemom, które mogą przydarzyć się w przyszłości.
Chciałbym abyś pamiętał o jednym – informacje zamieszczone przeze mnie na blogu lub youtube mają charakter wyłącznie podstawowy. Zastosowanie ich w Twoim indywidualnym przypadku może być dokonane dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z Twoją sprawą.
Mam do Ciebie także ogromną prośbę. Jeżeli masz problem prawny, którego nie potrafisz rozwiązać samodzielnie, skorzystaj z porady profesjonalnego pełnomocnika. Prawdopodobnie najlepszym wyborem w takiej sytuacje będzie skorzystanie z porady adwokata praktykującego niedaleko Twojego miejsca zamieszkania.
Jeżeli masz do mnie jakiekolwiek pytania, skorzystaj śmiało z moich danych kontaktowych znajdujących się w zakładce Kontakt.
Marcin
7 stycznia 2014 21:22Witam. Postaram się dość zwięźle opisać sytuacje która nie daje mojej rodzinie spokoju.
Wujek mojego ojca zmarł w zeszłym roku. Jedyny majątek jakim dysponował to 1/5 części nieruchomości. Pozostałe 4/5 części należały do czwórki jego rodzeństwa z których żyje już tylko jedno. Problem dotyczy właśnie tej 1/5 częsci która należała do tego wujka ponieważ był on zadłużony (zaleganie ze spłatami energii elektrycznej, woda itp.) Wartość jego długów to około 10000 pln. I teraz pytanie – czy żyjący spadkobiercy muszą przyjąć spadek po nim wraz z długami i czy w momencie zrzeczenia się spadku np. przez mojego ojca spadek przechodzi dalej na mnie i na moją siostrę a później np. na nasze dzieci? Rozumiem że nie można przyjąć spadku tylko w częsci niezadłużonej? I dalej co moze dziać sie z nieruchomością jesli wszyscy spadkobiercy zrzekną sie tej 1/5 czesci po zadłużonym wujku? Można ją sprzedać?
Bardzo proszę o pomoc.
Wojciech Rudzki
7 stycznia 2014 23:03Panie Marcinie, serdecznie dziękuję za pierwsze pytanie na blogu.
W przypadku odrzucenia spadku (popularnie określanego zrzeczeniem się spadku) spadek przechodzi na kolejne osoby uprawnione do niego w dalszej kolejności po osobie odrzucającej.
W związku z tym, jeżeli nie odrzuci Pan spadku (a należy Pan do kręgu spadkobierców) to Pan zostanie spadkobiercą, a nie Pana ojciec.
Spadku nie można przyjąć w części niezadłużonej.
Jeżeli wszyscy spadkobiercy zrzekną się spadku, to dojdzie do dziedziczenia przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (wuja) lub Skarb Państwa (jeżeli ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce jest nieznane i nie da się go ustalić lub było poza granicami Polski).
Z uwagi na to, że w kręgu potencjalnych spadkobierców są nieletnie dzieci, do odrzucenia spadku będzie konieczna zgoda udzielona przez sąd rodzinny.
Pana sytuacja wymaga szczegółowego omówienia z prawnikiem.
adwokat Iwo Klisz
29 stycznia 2014 20:50To dobrze, że powstają kolejne blogi dotyczące prawa spadkowego. Zachęcam do aktywnego udziału w blogosferze i komentowania na moim blogu.
Wojciech Rudzki
30 stycznia 2014 00:51Dziękuję za komentarz! Miejmy nadzieję, że nasze blogi przyczynią się do upowszechnienia przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej prawa spadkowego.
Anna
31 marca 2014 14:00Witam ,mam taki problem , w lutym zmarł mój tato , pozostawił po sobie testament w którym zapisał mi wszystko co posiadał , ja mam wypłacić swojej macosze 10 tysięcy . Złożyłam dokumenty do sądu o przyjecie spadku ale z tego co wiem może to trochę potrwać . Moja macocha mieszka w mieszkaniu które należało do mojego taty natomiast chciałaby już wrócić do siebie tz. wyjechać do swojego miasta gdzie ma swoje mieszkanie . I ty pojawia się moje pytanie , czy przed sprawą spadkową mogę jej notarialnie wypłacić zapisaną k testamencie kwotę ? Czy po jej przyjęciu będzie moja macocha mogła się odwołać od wysokości zachowku zapisanego w testamencie i ostatnie pytanie czy macocha po ewentualnym notarialnym przyjęciu zachowku wskazanego w testamencie będzie musiała przyjechać na sprawę spadkową ? Bardzo proszę o odpowiedź .
Wojciech Rudzki
31 marca 2014 14:31Pani Anno. Ta kwota 10.000 złotych, o której Pani pisze, to najprawdopodobniej tak zwane polecenie, które zostało umieszczone w testamencie. Jest to kwestia zupełnie niezależna od zachowku. Jeżeli kwestia zapłaty tej kwoty miałaby skutkować zaprzestaniem jakichkolwiek dalszym rozliczeniom pomiędzy Paniami, to należałoby ją połączyć ze zrzeczeniem się prawa do żądania zapłaty zachowku – najlepiej skonstruować w tej sprawie odpowiednią umowę. Jeżeli została Pani powołana w testamencie jako jedyny spadkobierca do całego majątku, to udział innych osób w postępowaniu spadkowym jest zbędny.
Anna
31 marca 2014 18:18Bardzo dziękuję za odpowiedź , czy mógłby mi Pan podać jakiś link do takowej umowy ? Czy umowa powinna być sporządzona notarialnie ?
Wojciech Rudzki
31 marca 2014 20:24Pani Anno, taka umowa powinna zostać przygotowana indywidualnie i dostosowana do Pani sytuacji – to co chcecie Państwo zrobić to nie jest typowe rozwiązanie. Z przedstawionych informacji wydaje mi się, że nie ma potrzeby sporządzania jej w formie aktu notarialnego. Sprawa wymaga jednak indywidualnego rozpatrzenia.
Danuta
27 kwietnia 2014 06:31Witam, nie za bardzo potrafię „wyłapać” termin na żądanie zachowku w takiej sytuacji.
Mój tato zmarł w listopadzie 1999 roku; pozostawił testament, w którym ustanowił wnuczkę (moją siostrzenicę) swoją spadkobierczynią.
Otwarcie testamentu nastąpiło po ponad 12 latach od śmierci mojego taty, tj. w marcu 2012 roku.
Jaki termin na żądanie zachowku od siostrzenicy obowiązuje w takim przypadku?
Wojciech Rudzki
6 maja 2014 15:45Pani Danuto, jeżeli chodzi o moment, od którego należy liczyć termin przedawnienia, to pokrótce zostało to omówione w tym wpisie: https://zbyciespadku.pl/jak-dlugo-mozna-zadac-zachowku/ .
Kaja
30 lipca 2014 19:10Witam,
Razem z bratem nabyłam w tym roku spadek po ojcu. W 1/2 części każde z nas. W skład spadku wchodzi m.in. skuter.Czy mogę poprzez umowny dział spadku zrzec się tego skutera na rzecz brata, nie biorąc w zamian niczego. Nie potrzebuję tego pojazdu, nic w zamian nie chcę ani też nie chcę być jego współwłaścicielem ( co wiąże się z kosztami utrzymania).Co możemy zrobić w takiej sytuacjii?
Wojciech Rudzki
11 września 2014 23:22Tak, jest taka możliwość. Nie mniej jednak może to powodować niekorzystne dla Pani brata skutki podatkowe.
joanna
2 października 2014 14:21Moja mama posiada testament i wnim jest zapisane ze powołana do całego spadku jest moija mama,zaznacze ze spadek czyli dom który moja babcia miała rzekomy spadek sprzedany był 16 lat temu wiec tak naprawde niema spadku?czy mojej mamy siostra ma prawo do zachowku?
Wojciech Rudzki
2 października 2014 14:24Pani Joanno. Pani pytanie jest zadane w tak nieskładny sposób, że w ogóle nie jest możliwe jego zrozumienie. Jeżeli chciałaby Pani abym odniósł się do niego proszę je zadać pod odpowiednim wpisem (np. dot. przedawnienia zachowku) – proszę przynajmniej odrobinę cenić mój czas i czas czytelników bloga poszukujących informacji.
joanna
2 października 2014 14:26Jestem włascicielem mieszkania w którym mieszkała moja babcia zaznacze miała swoje meble i nic wiecej,czy moja mama i ciocia(czyli mamy siostra) ma prawo do zachowku,do jakichkolwiek rzeczy?
Wojciech Rudzki
2 października 2014 14:28Pani Joanno nie zrealizowała Pani mojej prośby, nie szanuje Pani mojego czasu, ani czasu czytelników bloga – z tego powodu nie odpowiem na łamach bloga na jakiekolwiek Pani pytanie.
joanna
2 października 2014 14:46Prosze mi odpisac w takim razie na drugie pytanie ,które zadałam panu mam nadzieje ze jest bardziej zrozumiałe.
joanna
2 października 2014 14:47Przykro mi ale mam małe dziecko w domu,poprosiłabym o wyrozumiałosc.
polokokta
22 stycznia 2015 00:06Chciałam wysłać pismo o zapłatę zachowku. Niestety nie mogę go wyliczyć ponieważ majątek odziedziczony po zmarłym ojcu jest przede mną ukrywany. Wiem, że był właścicielem domu i współwłaścicielem mieszkania. Nie mam jednak dostępu do wiedzy o stanie konta, lokatach, posiadanym samochodzie itp. Jak uzyskać taką wiedzę?
Krystyna
25 grudnia 2015 19:23Mam pytanie czy nalezy mi się zachowek po ojcu ktory zmarł zmarł 25 lat temu ale moja mama obiecala mi majatek ze swojej czesci i ja po ojcu nie domagalam sie zachowku.W testamencie byli tylko moi braca