Przed chwilą trafiłem na bardzo artykuł przedstawiający historię 9 letniego Kacpra, który wedle doniesień medialnych odziedziczył po dziadku dług w wysokości 18.000 złotych. Możesz zapoznać się z nim tutaj.

W wielkim skrócie – 9 letni Kacper na pierwszy rzut oka ma bardzo poważny problem. Dziadek pozostawił mu w spadku dług o znacznej wysokości. Z czego wynika ten problem? Mama Kacpra zapomniała odrzucić spadek w jego imieniu, chociaż uczyniła to w imieniu własnym.

Czy dziecko odpowiada za długi spadkowe?

W tej sprawie Kacper napisał nawet do Rzecznika Praw Dziecka. Swój problem przedstawił w następujący sposób:

Nazywam się Kacper i mam 9 lat. Moja mama i ja mamy ogromy problem. Bez Pana pomocy nie poradzimy sobie i nie wiem jak dalej będziemy żyć. Mój dziadek umarł i dostałem po nim spadek, ale okazało się, że to nie spadek, a dług, który wynosi 18 tys. złotych. Moja mama nie przyjęła tego spadku, ale sąd nie powiedział, że i w moim imieniu może odrzucić spadek. I teraz cały dług przeszedł na mnie, a ja mam tylko 9 lat. Błagam o pomoc, pomóżcie mi w tej sprawie. Zajmijcie się mną. Jestem chory na astmę, a moja mama nie pracuje, bo ciągle się nami opiekuje. Jesteśmy biedni, nie stać nas na spłacenie tak ogromnego długu. Proszę, niech mi Pan pomoże.

O radę Rzecznika Praw Dziecka prosi także mama Kacpra:

Nie wiem co mam zrobić, jestem w krytycznej sytuacji – mówi Superstacji matka chłopca Ewa Kownacka. – Nie mam pieniędzy, żeby cokolwiek oddać. Łzy mi lecą, bo nie wiem, co mam zrobić – dodaje matka zadłużonego 9-latka.

Skutki braku odrzucenia spadku przez dziecko

Nie wiem, jakie stanowisko w tej sprawie zajmie Rzecznik Praw Dziecka, jedno jest jednak pewne. Kacper nie będzie odpowiadał za długi dziadka. Zgodnie z art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego Kacper odpowiada za długi dziadka tak jakby przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Małoletnie dzieci przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza.Co to oznacza? W uproszczeniu będzie odpowiadał za długi do takiej kwoty jakiej odpowiada wartość odziedziczonego  spadku. Jeżeli spadek ten nie ma żadnej wartości, Kacper nie poniesie żadnej odpowiedzialności za długi dziadka.

Art. 1015 Kodeksu cywilnego

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Czy wobec tego interwencja Rzecznika Praw Dziecka w tej sprawie będzie potrzebna? Nie. Czy będzie mógł on cokolwiek zrobić w tej sprawie? Nie, na szczęście nie ma takiej potrzeby.

Co powinien zrobić rodzic odrzucający spadek?

Pamiętaj o jednym – jeżeli jesteś rodzicem i odrzucasz spadek z powodu długów, odrzuć ten spadek także w imieniu dziecka. Aby to zrobić będziesz musiał uzyskać zgodę sądu rodzinnego dla odrzucenia spadku w imieniu dziecka. Jedno jest jednak pewne – oszczędzi Ci to wielu nerwów i problemów.

Jeżeli szukasz informacji w jaki sposób przebiega procedura odrzucania spadku w imieniu dziecka, zostań stałym czytelnikiem bloga. Postaram się przygotować serię wpisów na ten temat w najbliższym czasie.